Kaizen versus inovace

Při studiu kaizenu narazíte v teorii určitě i na kapitolu, která srovnává kaizen a inovace a staví je proti sobě jako odlišné přístupy. Zároveň se oba přístupy nevylučují. Zjednodušeně – inovace přinášejí „revoluční“ změny technologií, za cenu vysokých pořizovacích nákladů a času potřebného k zavedení (rozhodování, stakeholdeři, posuny projektu, dodatečné náklady, nenadálé problémy …).

Oproti tomu kaizen přístup je založen na malých (evolučních)/drobných změnách, které jsou buď zdarma, nebo nízkonákladové, nepotřebují speciální administrativu a může k nim dochází v podstatě každodenně.

Čas od času je to opravdu ve stylu „nemuseli jsme kupovat nový stroj, jen jsme tuhle napájeli pár součástek a semhle přidali provizorní mechanismus…)“

Ideální je však vytěžit z obou přístupů jejich výhody.

Kaizen může přinést řadu výhod v mezičase, kdy se dlouhodobě připravuje nástup nové technologie.

Příklad z praxe

Zavedení složitého systému pro schválení oprávnění

Velké firmy řeší přidělování přístupových práv specializovanými systémy. Jejich cena  se pohybuje v řádu desítek miliónů korun a nasazení trvá v několika fázích 1-2 roky. Tomu předchází komplexní výběr dodavatele (trvá měsíce) a samotný projekt se může také prodloužit. Výsledkem je pak ideálně komplexní velmi dobře fungující automatizovaný systém.

Před jeho nasazením bývají oprávnění přidělována ručně, případně polo-automatizovaně formou různých dostupných nástrojů. Při kaizen aktivitách se nám však podařilo původní manuální proces značně zefektivnit tím, že se formulářový systém se svými workflow posílal data do databáze, odkud je vytahoval na základě naplánované akce powershell skript a potřebná oprávnění zapisoval do Active directory. Tím se provedení jednotlivých tasků zrychlila např. z osmi hodin na 5 min, odstranila se veškerá manuální práce a tím I občasné chyby (překliky, zapomenutí, přehlédnutí). Ve výsledku to bylo necelých 1500 samostatných akcí ročně, což představovalo desítky hodin manuální práce. Tento čas se využil jinak, samotná aktivita techniky bavila a vše bylo pořešeno v rámci běžného provozu vlastními silami – tedy bez dalších nákladů.

Tady je důležité si uvědomit, že se celou dobu vědělo, že specializovaný systém bude jednou nasazen a ne všichni byli pro nějaká drobná náhradní řešení. Ale po spočítání časových úspor během tří let, než k dané inovaci došlo, je přínos kaizenu nezpochybnitelný.

Smartboardy

Mezi další inovace (které mně mimochodem fascinují) jsou smartboardy. Pro každého IT fandu je to krásný gadget, na který můžete kreslit, promítat, náčrtky synchronizovat do mobilu přes QR kód a kdykoli je zase na tabuli obnovit. Zároveň je pro mně smartboard I krásným příkladem inovace, která vyjde na desítky až stovky tisíc, přičemž stejnou (ne-li vetší hodnotu) vám poskytne obyčejný flipchart za pakatel.
Ano, některé digitální kousky nezvládne, výstup si musíte vyfotit telefonem,
ALE flipchart sbalíte do auta, odvezete na chatu, počmáráte klidně 10 papírů, nalepíte na stěny, necháte je lidem k dalším poznámkám –  a tohle ani ten nejlepší Smartboard nezvládne…
(nehledě na to, že pokud chcete rychlý brainstorming se zapisováním, tak se k smarboardu v obsazené zasedačce ani nedostanete)

Další drobnější příklady

  • Existuje hodně specializovaných aplikací na všechno možné, ale mnoho z nich jde nahradit obyčejným excelem, který máte prakticky na každém PC. Jeho funkce, makra, tlačítka a vbscript dokážou nahradit mnoho specializovaných aplikací
  • Mobilní telefony jsou dalším krásným příkladem. Jasně, že dneska už se skoro nepoužívají k volání, ale většinu funkcí už uměl daný model o tři generace starší. Rozpoznávání tváří či otisku prstu je skvělá inovace, za kterou si rádi připlatíme :-), ale původně nám stačilo normální heslo.
  • Propojení autorádia přes bluetooth je cool, ale pokud musíte měnit celý audio systém, je to inovace. Možná by stačilo propojit mobil s rádiem přes jack-jack kabel.
  • Motivační nedatovaný diář Doller vyjde na necelých 500 Kč, nelinkovaná záznamová kniha na 30 Kč
  • Neustále dokupujeme větší a větší úložiště  a uklidňujeme se tím, že jeho cena klesá. Na druhé straně nám na zaplněných discích leží zastaralá, nepotřebná data, neaktuální prezentace a fotografie z dávných firemních akcí – takže z pohledu kaizenu prostě jen zbytečně skladujeme data, nemáme v nich pořádek, standard,…

A také něco z běžného života:  

  • Běžecký pás v posilovně je super inovace, ale venku by se šlo asi také proběhnout, mnohdy přirozeněji a kvalitněji (viz Dark side movement aktivity apod.)
  • Rotoped je kapitola sama o sobě a ve většině domácností končí jako pouhý „němý sluha“
  • Při cvičení rehabilitačních cviků můžete vyrovnanou páteř sledovat např přes webkameru a tablet (můj ajťácký nápad, vyjde tak na 10000kč) nebo použít násadu od koštěte (20kč + lepší výsledek)
  • Digitalizace sady domácích VHS  kazet se zdá jako dobrý nápad, ale pokud si spočtete nutný čas na zpracování, techniku a úložiště, tak je lepší zůstat u videokazet