Rizika www stránek

Minimum vlastníků www stránek si uvědomuje, že jim hrozí nějaké rizika nebo problémy v souvislosti s www stránkama. Vždyť si je přece nechali vytvořit, stránky fungují, tak co by se mohlo vlastně stát ?

Co se tedy může stát? Kterým problémům se vyvarovat ?

Ztráta domény

Víte, že téměř všechny podstatná jména už jsou jako domény zaregistrovaná? Schválně si zkuste najít nějakou jednoslovnou doménu. Nenašli jste, že ano ?

V dnešní době jsou už zaregistrována nejen všechna podstatná jména, ale i různá vlastní jména, příjmení, slovesa, zkratky, jména firem apod. Doména, kterou nyní vlastníte může být lukrativní a může znamenat hodnotu klidně  20000 – 50000 Kč. Kdybyste o ni přišli, tak v podstatě přicházíte minimálně o zisk z jejího prodeje.

Ale nejde jen o prodej. Doménu máte uvedenu na vašich ostatních materiálech – letácích, vizitkách v reklamě na domech, autech apod. Ztrátou domény tak riskujete, že všechny tyto materiály pozbudou smysl.

A co kdyby dokonce spadla tato doména do rukou konkurence ? Zatímco konkurence získá výhodu, vašim zákazníkům bude předložena prezentace jiné firmy a vy jste ve svízelné situaci.

Hacking

„Tato stránka byla hacknuta skupinou Mažnákovci“ – myslíte, že to je nejhorší, co vás může potkat ? Já si to nemyslím. Když vám takhle někdo hackne stránky, jste celkem v pohodě. Proč? Protože vaši zákazníci vidí, že něco není v pořádku a sami vás mohou také na situaci upozornit.

Co kdyby se vám ale někdo naboural do stránek tak, že by na první pohled nebylo nic vidět? Co kdyby se pouze změnily ceny, třeba na dvojnásobek ? Co kdyby se změnily texty s různými podmínkami nebo odborné texty ? Lehce byste tak mohli vypadat jako firma, která problematice vůbec nerozumí anebo firma, která má mnohem vyšší ceny než konkurence.

Phishing

Víte o tom, že vaše stránky mohou být zneužity k fishingu ? Tedy k podvodům, pomocí kterých podvodníci vytahují peníze z poctivých lidí. Může se to stát a ani o tom nebudete vědět. Co potom ?  Jak se budete dívat na to, že vaše stránky hrály roli v nějakém podvodu ? Jak se na to budou tvářit soudy a policie ?