Šablona do WordPressu – příliš drahé řešení

Ačkoli zakoupení hotové šablony pro WordPress může být někdy velmi levným a efektivním řešením, jindy se může toto řešení docela prodražit díky problémům, které na první pohled nejdou vidět.  Hotové šablony lze na českých i zahraničních webech sehnat od 40 dolarů, takže někde zhruba od tisícovky korun. Tyto šablony jsou většinou docela propracované, mnohdy hodně univerzální, obsahují mnoho různých komponentů, pluginů, prvků a částí, které se dají dále modifikovat. Můžete měnit barvy, loga, obrázky a vše potřebné, takže propracovanou šablonu získáte opravdu za pakatel.

Oproti tomu výroba grafické šablony grafikem vychází od 2500 Kč. Taková rozumná cena je kolem 5000-6000Kč a u žádaných grafiků zaplatíte ještě více. Rozhodování je potom relativně jednoduché – proč si nechat složite vytvářet šablonu, když si ji můžu koupit hned a mnohem levněji.

Problémy se šablonou v reálném životě

Po zakoupení šablony vás ale může potkat několik nepříjemných překvapení, které jsem si sám odzkoušel na několika zakoupených šablonách.

1. Fonty

Autory většiny úspěšných šablon jsou logicky cizinci. Jejich nádherné šablony využívají krásné fonty, které designově zapadají do celkového vzhledu šablony. Problém přichází v momentě, kdy použijete českou diakritiku. Do nadpisů se vám najednou dostanou písmenka, která do fontu vůbec nepatří, protože je prohlížeč prostě nahradil znakem, který má k dispozici. Vypadá to potom hrozně.

Řešením je samozřejmě náhrada fontů za takové, které se jim podobají a češtinu obsahují. To ale mnohdy původní design degraduje a občas se objeví i drobné problémy s uskakováním různých částí webů, překrýváním písmenek apod. Některé šablony již obsahují vestavěný plugin pro změnu fontů takže si práci s přepisem css stylů ulehčíte, ale i tak to většinou znamená změnu nějakých cca 10-15 různých míst (nadpisy, texty, menu), kde se fonty vyskytují. Tyto pluginy navíc ještě mohou fungovat tak zajímavě, že se stránka nejdříve načte v původních fontech a pak „přeblikne“ do nově definovaných. Vypadá pak docela divně.

Rozhodně je to práce navíc a věc, se kterou je nutno počítat.

2. čeština ve WordPressu

Do některých šablon můžete nahrávat češtinu jak chcete, ale pokud autor šablony narval angličtinu přímo do konkrétních funkcí, pak si moc nepomůžete a nepomůže vám ani žádný lokalizační plugin, který může překlad do češtiny výrazně ulehčit. Na jedné takové šabloně bylo nutné přeložit „Posted by, zanechat komentář“ apod., což si opět vyžádalo úpravu php souborů. Anglické fráze bylo nutné najdříve najít a následně editovat. Tím, že šablona měla jen pro blog šest různých variant, celé překládání se časově protáhlo…

3. Bugy a nedodržování konvence WordPressu

Ani šablony nedělají neomylní lidé a tak najednou můžete zjistit, že sidebar se vám prostě nezobrazí ani za boha na místě, kde by měl být k dispozici. Stalo se mi také, že v šabloně byl poslední příspěvek v rubrice překryt bílým prostorem bez zjevné příčiny apod.
Dále pak zjišťujete, že zatímco šablona spoustu zajímavých funkcí do WordPressu přidala, některé základní věci přestaly fungovat.

4. Některé změny samo nezvládnete

Chcete změnit tuhletu barvičku či tenhleten nadpisek ? Túdle. Nejde to. Tohle šablona změnit neumožňuje. Tohle jedině přímo v kódu. S tím je třeba se smířit.

Na šabloně ušetřeno, ale grafici stále „mají co žrát“

Když si to takhle všechno spočítám, klidně se může stát, že s drobným laděním a překládáním zabijete dalších 5 hodin. Respektive, budete je muset zaplatit kodérovi, který si s dílčími úpravami poradí. To už mu ale platíte klidně nějaké další 2000-3000 kč navíc, strávili jste spoustu času testováním a zjišťováním jak to udělat a proč něco nejde a váš projekt se pomalu začíná zpožďovat.

Několik rad na závěr

  1. Kupujte šablonu, která se vám celá líbí a neuvažujte moc nad tím, že časem chcete něco předělávat (něco nepůjde a něco půjde těžce)
  2. Pokud potřebujete na první stránce výpis aktualit, nevybírejte proboha šablonu se sliderem a výpisem portfolia projektů
  3. Vždy raději počítejte s tím, že něco bude muset doupravit grafik
  4. Přečtěte si pečlivě, co šablona nabízí a co lze modifikovat
  5. Pokud můžete, vyberte si šablonu českého autora, kde se dám předpokládat ošetření češtiny